Vardiniai valstybiniai numeriai aktualiame Lietuvos lengvųjų automobilių parke

Šioje naujienoje pateikta informacija publikuota Valstybės duomenų analitikos Facebook paskyroje:
https://www.facebook.com/ValstybesDuomenuAnalitika/posts/pfbid0eWRsc7KevhTySHTJWtUZ7rQC9GCiUcJLbSkmLzL2V54LFcgFCNWk2HPiKXnXJSWAl

Ankstesniame, nemažai dėmesio sulaukusiame poste (bit.ly/3KiStIu) rodėme STANDARTINIUOSE valstybiniuose numeriuose aptinkamų raidžių ir skaitmenų paternų sukibimą (koreliaciją) su automobilių markėmis. Šįkart pristatome VARDINIŲ numerių analizės pirmąją dalį.

Kuo įdomūs vardiniai numeriai? Už juos savininkas Regitroje moka 1500 eurų (užuot pasirinkęs standartinius numerius, kurie kainuoja 35 eurus). Tam ryžtasi ne kiekvienas. Tad ar būtų nuostabu, jei ne tik numeriai, bet ir šių savininkų automobiliai būtų kažkuom ypatingi?

Aktualiame Lietuvos lengvųjų automobilių parke radome 906 vardinius valstybinius numerius (0.08% tirtų automobilių). Modeliavome jų tikimybės (dažnio) priklausomybę nuo keturių automobilio parametrų: kuro tipo, automobilio nuosavos masės, variklio tūrio ir galios.

PAGRINDINIS KURAS
Benzininiuose automobiliuose vardinių numerių dažnis yra 0.14%.
Dyzeliniuose automobiliuose vardinių numerių dažnis yra 0.05%.

NUOSAVA MASĖ
Iliustracijoje matome, kad vardinių numerių tikimybė yra didžiausia automobiliuose, kurių nuosava masė yra apie 2500 kg (tikimybė ~1.5%). Tikimybė sparčiai krenta sunkesniuose ir lengvesniuose automobiliuose. Yra nedidelė išimtis: itin maži automobiliai (kurių masė apie 500 kg) taip pat dažnokai turi vardinius numerius. Visame autoparke daugiausia lenvųjų automobilių turi nuosavą masę tarp 1000 ir 2000 kg.

VARIKLIO TŪRIS
Lengvųjų automobilių variklio tūris Lietuvoje dažniausiai būna tarp 1 ir 3 litrų. Vardinių numerių tikimybė smarkiai išauga, jei variklio tūris viršija 3 litrus. Kuomet variklio tūris 4 litrai, tikimybė yra ~1%; 5 litrai - tikimybė ~3%. Jei variklio tūris siekia 6-7 litrus, vardinių numerių tikimybė yra net 6%.

VARIKLIO GALIA
Dažniausiai pasitaikanti lengvųjų automobilių variklio galia yra 50-200 arklio galių. 300 arklio galių automobilio vardinių numerių tikimybė yra 5%, 400 arklio galių - apie 15%, 500 arklio galių - net apie 20%.

Rytdienos poste atskleisime vardinių numerių dažnį tarp įvairių automobilių markių. Ar turite spėjimų dėl markių top trejetuko?

------
Šis turinys yra skelbiamas su "CC BY-NC-ND 2.0" Creative Commons licencija. Tai reiškia, kad 1) jį galima kopijuoti ir juo dalintis bet kur ir bet kokiu formatu, tačiau 2) būtina nurodyti tikslų šaltinį (nuorodą į šį postą) bei licenciją, 3) negalima naudoti komerciniais tikslais (pvz., paywalled turinys skirtas tik prenumeratoriams), 4) turinio (iliustracijų, teksto) negalima keisti, iškraipyti, redaguoti, negavus korektūros patvirtinimo iš šios paskyros administratorių.