Pastatų ženklinimas - namo numerių ir gatvių pavadinimų lentelės

Ko gero, ne vienas esame susidūrę su situacija, kai svetimame mieste ar didžiuliame, klaidžiame daugiabučių kvartale surasti reikiamą adresą be aplinkinių pagalbos ar navigacinės sistemos aparato tiesiog neįmanoma. Kartais taip nutinka dėl mažų, menkai matomų pastatų numerių, kitais atvejais – klaidus jų numeravimas, kai vienas numeris žymi keletą pastatų.

Bendrą pastatų žymėjimą reglamentuoja įstatymai

Pasak Vilniaus savivaldybės geodezijos ir kartografijos poskyrio vadovės Rimutės Beniulienės, adresų nustatymo tvarką reglamentuoja Lietuvos Respublikos Vyriausybės ir Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro įsakymai. „Vadovaujantis minėtais įsakymais, numeriai žemės sklypams, kuriuose leidžiama pastatų statyba, pastatams ir jų kompleksams (toliau – objektams) suteikiami iš eilės didėjimo tvarka nuo nustatyto gatvės pradžios taško. Pagal gatvės ašinės linijos kryptį dešinėje gatvės pusėje paprastai suteikiami nelyginiai numeriai, kairėje pusėje – lyginiai numeriai. Gatvėje, kurioje minėti objektai pastatai išsidėstę vienoje gatvės pusėje, numeriai jiems paprastai suteikiami iš eilės didėjimo tvarka“, – sakė pašnekovė.

Atskirais atvejais – skirtingos ženklinimo taisyklės

R. Beniulienė minėjo, jog pastatų ženklinimas ne visuomet yra vienodas. Tai priklauso nuo įvairių aplinkybių. Pavyzdžiui, kai yra ta pati gatvė, kuri tęsiasi per dvi ar daugiau gyvenamųjų vietovių ir turi vieną pavadinimą, numeriai statiniams suteikiami iš eilės didėjimo tvarka. Numeravimas tęsiasi per visas gyvenamąsias vietoves, pradedant nuo didesnės arba esančios arčiau savivaldybės centro.

Kitas pavyzdys, kai pastatai stovi prie gatvių sankryžų. Tokiems objektams suteikiamas numeris, nurodantis jų priklausomybę tik vienai gatvei. Paprastai tai gatvei, iš kurios yra privažiavimas ar įėjimas į pastatą. Arba prie kurios pastatas ar pagrindinis pastatų komplekso pastatas stovi frontalia dalimi.

Naujai pastatytiems objektams jau seniau sunumeruotose gatvėse, pasak R. Beniulienės, nauji numeriai suteikiami, atsižvelgiant į jau esančius pastatų numerius. Siekiant nepažeisti jau esančios skaičių sekos, naujieji statiniai ir žymimi numeriu su didžiosiomis raidėmis.

Pastatų žymėjimą organizuoja savivaldybė

Apibūdindama namų ženklinimo ypatumus Vilniaus mieste, savivaldybės administracijos, Miesto tvarkymo skyriaus, Teritorijų tvarkymo poskyrio vyriausioji specialistė Marytė Misevičienė teigė, kad visas procesas priklauso nuo tų pačių LRV ir VRM įsakymų. Be to, pasak jos, Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu nurodoma, kad pastatų, jų kompleksų ir korpusų ženklinimą, lentelių gamybą, pritvirtinimą, jų priežiūrą ir keitimą organizuoja Savivaldybės administracijos Miesto ūkio ir transporto departamentas. „Informaciniai ženklai su gatvių pavadinimais, pastatų, jų kompleksų ar korpusų numeriais turi būti įtvirtinami ar pakeičiami ne vėliau kaip per 60 dienų nuo gatvių pavadinimų, pastatų, jų kompleksų ar korpusų numerių įregistravimo Adresų registre. Tais atvejais, kai nėra galimybės patekti į privačias valdas, ši institucija raštu informuoja pastatų savininkus (naudotojus) apie lentelės pagaminimą ir nurodo, kur ir kada galima atsiimti lentelę“, – sakė specialistė.

Gyvenamojoje vietovėje gatvės ženklinamos gatvės pradžios, pabaigos ir posūkio taškuose (ties sankryžomis) kelio informaciniais ženklais „Gatvės pavadinimas“, tvirtinamais ant metalinių stulpelių, įkastų į žemę. Gatvių, kurių neįmanoma paženklinti kelio informaciniais ženklais, lentelės su pavadinimais kabinamos ant pastatų, esančių gatvių pradžios, pabaigos ir posūkio taškuose (ties sankryžomis).

Vieningo lentelių dizaino nėra

Pastatų, jų kompleksų ir korpusų numeriai rašomi ant pastatų sienų pritvirtintose lentelėse, kurių standartą nustato savivaldybės vykdomoji institucija. Anot M. Misevičienės, lentelių fonas ir jose pateikta informacija turi būti aiškiai matomi, tačiau vieningo numeracijos dizaino nėra. „Daugiaaukščių pastatų kvartaluose pastatams, jų kompleksams ir korpusams ženklinti vietoj lentelių gali būti naudojami savivaldybės vykdomosios institucijos nustatytos spalvos ir formos padidinti numeriai, užrašomi ant pastatų, jų kompleksų ar korpusų sienų. Lentelės pritvirtinamos, o padidinti numeriai užrašomi tokiame aukštyje, kad būtų gerai matomi ir jų neužstotų prie pastatų, jų kompleksų ar korpusų augantys augalai ar šalia esantys kiti objektai. Pastatų kompleksui paprastai suteikiamas vienas numeris“, – sakė savivaldybės atstovė.

Aukštesniems pastatams – didesni ženklai

Kaip teigė M. Misevičienė, gatvių pavadinimų lentelės ir namų numeriai gaminami pagal paruoštą projektą. Ant aukštesnių namų kabinami didesnių išmatavimų numeriai, mažesnių – mažesni. Lentelių matmenys nepriklauso nuo to, kuriame Vilniaus miesto mikrorajone bus kabinamos. „Bazinės gatvių pavadinimų lentelių matmenys 600x138x18 mm (išklotinės matmenys – 636x174 mm). Ilgis gali kisti priklausomai nuo raidžių skaičiaus (t. y. nuo pavadinimo ilgio), ilgis kartojamas kas 20 cm. Statinio numerio matmenys – 300x300x18 mm (išklotinės matmenys 336x336 mm). Fono emalio spalva – balta, rėmelio ir šrifto – tamsiai žalia. Gaminami ir padidinti numeriai“, – sakė specialistė.

Standartiniai 30x30 cm numeriai pagal projektą tvirtinami 20 cm nuo pastato krašto 2,97 m aukštyje, gatvės pavadinimo lentelė tvirtinama 20 cm nuo pastato krašto 2,8 m aukštyje (jeigu niekas neužstoja). Lentelės ant stulpelių tvirtinamos 220 cm aukštyje

Pastatų žymėjimas privalomas

Kabinant lenteles ir numerius svarbiausia yra matomumas ir informacija. Namą yra privalu žymėti, nes tai informacija ne tik gyventojams, bet ir paštui, specialiosioms tarnyboms – policijai, greitajai pagalbai ar gaisrinei. Renovavus pastatą, statybininkai lenteles privalo pritvirtinti į ankstesnę vietą. Jeigu lentelės yra blogos kokybės, tuomet namą administruojanti įmonė arba pastato savininkas turi pranešti savivaldybei dėl naujų lentelių įrengimo. Individualių namų savininkai įsirengia individualaus dizaino, jiems patinkančias lenteles. Kai kurie gyventojai užsisako ir šviesą atspindinčias lenteles. Tačiau tai nėra privaloma.  

Informacijos šaltinis: http://www.statybunaujienos.lt/naujiena/Pastatu-zenklinimas-nuo-piesiamu-numeriu-iki-raidziu/3363