Kodėl iš lietuviškų automobilių numerių dingo raidė Y?

     „Regitra“ baigia dalinti automobilių valstybinius numerius, prasidedančius raide H.

     Abėcėlėje kitos raidės yra I ir Y, tačiau jų numeriuose nebus.

     Kaip skelbia „Regitra“, iki kitų metų vidurio numatoma gaminti numerius, kuriuose bus raidžių deriniai JAA, JAG, JAP ir pan.

     „Regitros“ viešųjų ryšių specialistė Laimutė Užupė tvirtino, kad Y, kaip ir I nepamirštos. Tačiau užsakant serijinius registracijos numerio ženklus Y jau daugiau kaip 10 metų nenaudojama.

    Tiesa, I tokiuose numeriuose nebuvo naudojama niekada.

    Pasirodo, didžiausi Y priešininkai buvo policijos pareigūnai. Tai jie su „Regitros“ atstovais kadaise sutarė, kad šios raidės valstybiniuose numeriuose nebeliktų.

    Tai keista, nes policininkai buvo Y mėgėjai. Tarkim, pastebėjus net ir policijos ženklais nepažymėtą automobilį „Volkswagen Vento“ su valstybiniu numeriu HVY, galima buvo spėti, kad juo važiuoja operatyvininkai.

     Policijos automobilių ūkyje buvo ir kitokių raidžių derinių su Y valstybinių numerių.

     Bet policininkai, prašydami išmesti Y, tikino, kad dėl to valstybinio registracijos numerio raidžių derinys bus aiškesnis, jo raidės bus lengviau atskiriamos nuo kitų panašių raidžių.

     Bene labiausiai Y panaši į V, kuri numeriuose išliko.

     „Manome, kad šiuo metu raidė Y gaminant serijinius registracijos numerio ženklus galėtų būti naudojama, tačiau kol kas tokio poreikio nėra, pakanka naudojamų raidžių derinių“, – tvirtino L.Užupė.

     Beje, numerius su raide Y dalino policijos pareigūnai. Jos atsisakyta po to, kai buvo įkurta valstybės įmonė „Regitra“, perėmusi iš policininkų šį darbą.

     „Regitros“ duomenimis, dar yra naudojama apie 9,6 tūkst. numerių, užrašo derinyje turinčių Y raidę. Daugiausia jų – apie 7 tūkst. – automobiliams skirti serijiniu būdu gaminti ženklai, apie 2,4 tūkst. – ženklai, skirti priekaboms. Y raidę taip pat turi ir 37 vardiniai numeriai.

     Vardinį numerį su raide Y galima užsisakyti ir dabar. Lietuviškus numerius automobiliams gamina įmonė „Baltic Sign“.

     „Regitros“ padaliniai iš gamintojo pateiktų numerio ženklų atideda tuos, kurie baigiasi skaičiais 001, 002, 003, 004, 005, 007, 008, 009, 010, 111, 222, 333, 444, 555, 666, 777, 888, 999. Jie neišduodami bendra tvarka.

     Kliento pageidavimu gali būti rezervuojami ne tik gamintojo jau pateikti, bet ir artimiausių 12 mėnesių laikotarpiu numatomi gaminti numerio ženklai.

     Informacijos šaltinis: auto.lrytas.lt